İlk Robot Güvenlik Görevlisi Bob İş Başında

16.828 kez görüntülendi
Paylaş
İlk Robot Güvenlik Görevlisi Bob İş Başında

Daha güvenli bir dünya mı, yoksa robotların hakim olduğu bir dünya mı?

Hangisine doğru gittiğimizi şu anda tam anlamıyla bilemesek de, robotik alanındaki gelişmeleri gözardı etmek mümkün değil. İşte böyle bir örnekle karşılaştık. İngiltere’nin ilk robot güvenlik görevlisi Bob, G4S Technology firmasında işe başlamış.

Birmingham Üniversite’sinde 12 milyon Dolar fonlu bir bir proje kapsamında geliştirilmiş olan Bob, normal güvenlik görevlilerini işlerinden etmeyecek, henüz. Şu anda G4S firmasının Gloucestershire’daki ofisinde gezinmekle meşgul. Programına uygun olmayan bir hareket saptarsa, çektiği videoyu dahili hafızasında tutuyor ve hemen yardım çağırıyor.

Kendi başına tüm ofisi dolaşabilen Bob, gerektiğinde insanlarla konuşabiliyor, onları uyarabiliyor, bir yerlerde takılırsa destek isteyebiliyor ve bataryası azaldığında gidip kendi kendine şarj oluyor. Ayrıca geceleri hiç yorulmadan binayı turlayan Bob, insan güvenlik görevlileri için fazla rutin işleri halledebilecek işlevsellikte tasarlanmış.

Bob binanın yer şekli planlarına sahip, ayrıca üzerindeki 3D kamera ve tarayıcılar ile odaların yerlerini, içlerini tarayabiliyor, masaların ve sandalyelerin yerlerini görüp hafızaya işliyor, insanların hareketlerini takip ediyor.