Silikon Vadisi TV

Silikon Vadisi TV

"Silikon Vadisi Teknoloji Merkezi

KURUMSAL MENÜ
BİZİ TAKİP EDİN
İlk Robot Güvenlik Görevlisi Bob İş Başında

İlk Robot Güvenlik Görevlisi Bob İş Başında

4 sene önce
Selcuk Gundogdu
0 yorum
16.995 kez görüntülendi

Daha güvenli bir dünya mı, yoksa robotların hakim olduğu bir dünya mı?

Hangisine doğru gittiğimizi şu anda tam anlamıyla bilemesek de, robotik alanındaki gelişmeleri gözardı etmek mümkün değil. İşte böyle bir örnekle karşılaştık. İngiltere’nin ilk robot güvenlik görevlisi Bob, G4S Technology firmasında işe başlamış.

Birmingham Üniversite’sinde 12 milyon Dolar fonlu bir bir proje kapsamında geliştirilmiş olan Bob, normal güvenlik görevlilerini işlerinden etmeyecek, henüz. Şu anda G4S firmasının Gloucestershire’daki ofisinde gezinmekle meşgul. Programına uygun olmayan bir hareket saptarsa, çektiği videoyu dahili hafızasında tutuyor ve hemen yardım çağırıyor.

Kendi başına tüm ofisi dolaşabilen Bob, gerektiğinde insanlarla konuşabiliyor, onları uyarabiliyor, bir yerlerde takılırsa destek isteyebiliyor ve bataryası azaldığında gidip kendi kendine şarj oluyor. Ayrıca geceleri hiç yorulmadan binayı turlayan Bob, insan güvenlik görevlileri için fazla rutin işleri halledebilecek işlevsellikte tasarlanmış.

Bob binanın yer şekli planlarına sahip, ayrıca üzerindeki 3D kamera ve tarayıcılar ile odaların yerlerini, içlerini tarayabiliyor, masaların ve sandalyelerin yerlerini görüp hafızaya işliyor, insanların hareketlerini takip ediyor.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Bu içeriğe oy verin : [star_rating themes="flat" id="32688"]
Selcuk Gundogdu
Selcuk Gundogdu

Tüm Haberlerini Gör

NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

BENZER HABERLER

Silikon Vadisi Şimdi Cebinizde!

Hemen ücretsiz indirin

Google Play StoreAppStore