Tesla Model X Çarpışma Testlerinden 5 Yıldız Aldı

30.179 kez görüntülendi
Paylaş

Amerikan Ulusal Karayolu Trafiği Güvenlik İdaresi, Tesla Model X’e her kategoride ve alt kategoride 5 yıldız verdiğini açıkladı.

Elektrikli araçlar için bağımsız çarpışma testlerinin ilk yapıldığı 2015 yılından bu yana her kategoride 5 yıldız alan ilk araç Tesla Model X oldu. Güvenlik idaresi ayrıca Model X’in çarpışma testini de internetten yayınladı.

Şirket ise yaptığı açıklamada Model X’in sıvı yakıt ile çalışan SUV rakiplerinden daha iyi bir performans ortaya koyduğunu çünkü tamamen elektrikli bir mimariye ve aktarma organlarına sahip olduğunu belirtti. aracın zemini altında yer alan güçlendirilmiş bataryalar aracın ağırlık merkezinin olabildiğince alçak olmasını sağlıyor. Bu da aracın devrilme riskini olabildiğince azaltıyor.

Şirket ayrıca mühendislerinin fabrikada yaptığı testlerde Model X’e takla attırmayı başaramadığını ve devrilmenin SUV modellerinde büyük bir problem olması beklenirken kazaya karışan Model X sahiplerinin ciddi bir hasar almadan kazadan kurtulma ihtimalinin %93 olduğunu belirtti.