Silikon Vadisi TV

Silikon Vadisi TV

"Silikon Vadisi Teknoloji Merkezi

KURUMSAL MENÜ
BİZİ TAKİP EDİN

Google Tüketici Elektroniği Firması Olma Yolunda Mı?

2 sene önce
Dinçer Karaca
0 yorum
2.164.333 kez görüntülendi

Google tüketici elektroniği firması olma yolunda şansını deneyecek mi?

Google‘ın geçtiğimiz gün tamamladığı lansmanda bir konu, bir çok kişinin dikkatinden kaçmadı. Google tüketici elektroniği firması olabilir mi?

 İşte Karşınızda 2016'nın En Değerli Markaları 

Şimdi teknoloji meraklıları birbirine bu soruyu yöneltiyor. Peki bu kanıya nasıl vardık? Google geçtiğimiz ay yeni Android işletim sistemi olan Nougat versiyonunu tüketicilere sunmuş ve Nexus cihazlarla birlikte Android One (General Mobile) özellikli cihazlar bu güncellemeyi hemen almıştı. Daha sonraları Google’ın HTC üretimi le çıkaracağı yeni cihazların isminin Nexus olmayacağının bilgisi gündeme bomba gibi düştü. Çünkü, Nexus modelleri saf android deneyimi sağlaması ve ilk güncellemeleri alması sebebiyle tüketiciler tarafından beğenilen cihazlardı.

Google Tüketici Elektroniği

En son Nexus Cihazlarını ise, LG (Nexus 5X) ve Huawei (Nexus 6P) Google adına üretmişti. Bugüne kadar olan tüm Nexus cihazlarda Nexus markası üretici firmanın isminin ardında yer alıyordu. Örneğin; Huawei Nexus 6P, LG Nexus 5X gibi. Bu durumu bu yıl hazırladığı hamle ile değiştirmek isteyen Google, bize gelen bilgilere göre Huawei cihazlarının üretiminden memnun olmasına rağmen, marka olarak sadece kendisinin ürün üzerine basılmasını istemiş, ancak bu teklif bilinirliğini arttırmak isteyen Huawei tarafından sıcak karşılanmamıştı. Bunun üzerine Google ilk android partneri olan ve en son Nexus 9 tabletini üreten HTC ile anlaşmıştı.

Google Tüketici Elektroniği

Anlaşmanın ardından Nexus isminin rafa kaldırılacağı artık resmiyet kazanmışken Pixel ismi ortaya atıldı. Daha önceleri Pixel-C tablet ismi olarak kullanılan isim bir çok kişinin kafasını karıştırmıştı.

Google Tüketici Elektroniği

Bu kafa karıştıran durum, 4 Ekim günü Google’ın Pixel telefonlarını, Chromecast Ultra, Daydream View ve Google Home ürünlerini tanıtmasıyla son buldu. Çünkü, ürünlerin hepsinin ismi üzerinde Google’ı temsil eden “G” logosu yer alıyordu ve lansman esnasında Google yöneticileri, Google’ın bundan sonra yazılımı ve donanımı tek çatı altında birleştirerek Google ismiyle tüketicilere sunacağını ve daha güçlü olunacağını altını çizerek belirtti.

PTT Kargonuzu Drone Getirecek

Google Tüketici Elektroniği

Google, bu hamlesiyle donanım ve yazılımın gücünü bir olarak kullanan Apple‘ın karşısına çok kısa bir süre içerisinde güçlenmiş olarak çıkacağını ve aynı yolu izleyeceğini açık bir şekilde bizlere göstermiş oldu. Bakalım ilerleyen günler Google’ın bu hamlesi karşısında teknoloji piyasasına neler getirecek.

@ardameric

Etiketler: , , , , , , , ,
Bu içeriğe oy verin : [star_rating themes="flat" id="103605"]
Dinçer Karaca

Yılların gazetecisi, Türkiye de teknolojinin en bilinen yüzü, Silikon Vadisi nin yapımcısı, sunucusu ve Felis Media nın Genel Müdürü.

Tüm Haberlerini Gör

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

Silikon Vadisi Şimdi Cebinizde!

Hemen ücretsiz indirin

Google Play StoreAppStore