KKTC Ürettiği Yerli Otomobili Bugün Tanıtıyor

Özlenen bir başarıya imza atan KKTC ürettiği yerli otomobili bugün tanıtıyor

774.600 kez görüntülendi
Paylaş
KKTC ürettiği yerli otomobili bugün tanıtıyor

Özlenen bir başarıya imza atan KKTC ürettiği yerli otomobili bugün tanıtıyor

Yakın Doğu Üniversitesi İnovasyon Merkezi ve AR-GE ekipleri ile Otomotiv Mühendisliği bölümü tarafından çalışmaları sürdürülen ve üretim öncesi son aşamaya gelinen yerli otomobil hakkında bir çok konu detaylanıyor. Yabancı basına yapacağı lansman ile detayları açıklanacak olan girişimle KKTC ürettiği yerli otomobili bugün tanıtıyor.

KKTC ürettiği yerli otomobili bugün tanıtıyor

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, aracın birebir modelinin de paylaşılacağı toplantı, bugün saat 11:00’de Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, Fuaye alanında gerçekleştirilecek.

Dropbox Kullanıcıları İçin Kötü Haber 

Açıklamada, yabancı basının yoğun ilgi gösterdiği ve üretilecek aracın model, marka ve teknik özellikleri hakkında detaylı bilgini verileceği, aracın birebir modelinin basın mensupları ile paylaşılacağı toplantının televizyon kanallarından ve internet sitelerinden de canlı takip edilebileceği belirtildi.

KKTC ürettiği yerli otomobili bugün tanıtıyor

Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL yaptığı açıklamada; “Otomotiv Mühendisliğinin Ülkemizde Marka Oluşturma Seviyesinde Olduğunu Göstermenin Mutluluğunu Yaşıyoruz” diyerek sözlerine devam etti.

Yerli otomobil üretme fikrinin, babası ve YDÜ Kurcu Rektörü Dr. Suat Günsel’in çocukluk hayali olduğuna işaret eden İrfan Günsel, yerli otomobil üretilmesiyle ilgili çalışmaların 2 yıldır sürdüğünü, Otomotiv Mühendisliği bölümünün de bu çalışmaların son halkası olduğunu söyledi.

Facebook Etkinlik Uygulaması Yayınlandı 

Yerli otomobil için ilk adımın, 6 yıl önce kurulan Klasik Otomobil Müzesi ile atıldığını anlatan Günsel, ”Üniversitemiz uzunca bir süredir, otomobil müzesi ve atölyeleri, Güzel Sanatlar ve Tasarım bölümü ile bir çalışma yürütmekteydi. Otomotiv Mühendisliği bölümü ise son halkayı tamamlayacak bölüm.

YDÜ ülkenin yerli spor otomobilini üretmeyi ve kısa vadede bunu dünyaya tanıtmayı amaçlıyor” diye konuşmuştu.

 

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan GÜNSEL, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ilk yerli arabayı üretecek olmalarının gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, büyük bir ekiple yıllar süren çalışmaların ardından ülkemizin ilk yerli arabasının tasarımı ve üretimini oluşturmanın paha biçilemez bir değer taşıdığını söyledi. En önemli hedeflerinin, üretilecek araba da insan hayatını kolaylaştıracak sistemleri, en ekonomik şekilde tasarlayarak, en uygun olanı üretebilmek olduğunu dile getiren Doç. Dr. İrfan GÜNSEL, “Teorik ve uygulama yönü güçlü bir ekiple ortaya çıkan otomobil, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde sanayi alanındaki en önemli projelerinden biri olacaktır. Geliştirip ihraç edeceğimiz otomotiv teknolojileri ülkemizin prestijini artırmakla birlikte dünya pazarına açılmasını da sağlayacak ve ekonomik olarak ülkemize ciddi bir girdi sağlayacaktır” dedi.

@ardameric