Silikon Vadisi TV

Silikon Vadisi TV

"Silikon Vadisi Teknoloji Merkezi

KURUMSAL MENÜ
BİZİ TAKİP EDİN
Yeni Sıcaklık Sensörü Neredeyse Hiç Enerji Tüketmiyor

Yeni Sıcaklık Sensörü Neredeyse Hiç Enerji Tüketmiyor

1 sene önce
Ayşegül Tunçay
0 yorum
423.978 kez görüntülendi

San Diego Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar neredeyse hiç enerji tüketmeyen bir sıcaklık sensörü geliştirdiklerini duyurdu.

Ekibin geliştirdiği sıcaklık sensörü sadece 113 picowatt enerji harcıyor. Bu bir wattın 10 milyarda biri demek. Sensörün makalesi geçtiğimiz günlerde Scientific Reports’ta yayınlandı.

Sıcaklık Sensörü

Geliştirici ekibinin başındaki isim olan Hui Wang yaptığı açıklamada düşük enerji tüketimine sahip bu cihazların küçük bir batarya uzun yıllar boyunca çalışabileceğini açıkladı. Ekip enerji tüketimini iki yönden düşürdü. İlki direkt olarak kaynaktan düşüyor. Transistörlerin üzerinde yer alan geçitler elektronların kart üzerindeki akışını kesebiliyor. Transistörlerin giderek küçülmesi bu geçitlerin küçüldüğü anlamına geliyor ve küçük geçitler daha da inceldiği için enerji sızdırıyor. Sensörde bu sızan enerjiyi kullanıyor ve enerji kaynağına herhangi bir etki etmiyor.

Ekip aynı zamanda sensörün yaydığı ısıyı da düşürdü. Bu sayede sensör normal bir sensörden 628 kat daha az enerji tüketiyor. Neredeyse sıfır enerji tüketimine sahip sensör -20 derece ile 40 derece sıcaklıkta çalışabiliyor.

Toshiba’nın Yeni Teknolojisi Bellek Fiyatını DüşürecekToshiba
Etiketler: , , ,
Bu içeriğe oy verin : [star_rating themes="flat" id="110978"]
Ayşegül Tunçay
Ayşegül Tunçay

Tüm Haberlerini Gör

NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

BENZER HABERLER

Silikon Vadisi Şimdi Cebinizde!

Hemen ücretsiz indirin

Google Play StoreAppStore