Tencent E-Spor’a 15 Milyar Dolar Yatırım Yapıyor

613.184 kez görüntülendi
Paylaş

Çin merkezli internet devi Tencent e-spor alanına daha fazla yatırım yapmak için 5 yıllık bir yatırım planı belirlediğini açıkladı.

Tencent’in yatırımı tam 14 milyar$’ı bulacak. Bu yatırım sadece turnuvaları ve takımları kaplamıyor aynı zamanda yeni yetenekleri ortaya çıkarmak ve e-spor temalı eğlence parkları yapmak için de kullanılacak.

Şirket, Çin’de zaten büyük bir hızla büyümekte olan e-spor pazarını 14 milyar$ ile daha da büyütecek. 2017 ile 2019 yılları arasında e-spor dünyasının dünya çapında 1 milyar$ civarında olması bekleniyor. Şirket oyun dünyasındaki en aktif isimlerden biri olma yolunda. 2014 yılında League of Legends’ı satın alan firmanın Activision Blizzard firmasında da hissesi bulunuyor. Ayrıca Finlandiya merkezli mobil oyun geliştiricisi Supercell’in %84’üne sahip.

Bu yılın başında firma 2016 yılındaki gelirini 21.9 milyar$ olarak duyurmuştu. Bu şirketin 2012 yılından bu yana yakaladığı en büyük büyüme rakamı. Şirketin büyümesi ise geçen yıla göre %43 artarak 5.9 milyar$’a ulaştı.

Call of Duty: Modern Warfare Remastered, PS4’e Geliyorcall of duty