Silikon Vadisi TV

Silikon Vadisi TV

"Silikon Vadisi Teknoloji Merkezi

KURUMSAL MENÜ
BİZİ TAKİP EDİN
Facebook, yüzünden hayatına son verilebilir

Facebook, yüzünden hayatına son verilebilir

8 ay önce
Selcuk Gundogdu
0 yorum
58.254 kez görüntülendi

Pakistan’da tarihte bir ilk yaşandı. Facebook üzerinden küfür eden bir kişiye idam cezası verildi. Telefonundaki dine hakaret ve nefret söylemi içeren bir materyalden ötürü bu cezayı aldığı gelen haberler arasında. İdam cezasına çarptırılan Taimoor Raza’nın Avukatı normalde bu tür suçların iki yıl hapis gerektirdiğini ancak peygamberi küçümseme olarak nitelendirilen ifade yer aldığı için bu denli ağır bir ceza verdiğini belirtti.

Sanığın bir kardeşi Guardian’a yaptığı açıklamada;

Raza’nın ‘sonradan terörle mücadele biriminden olduğunu öğrendikleri Muhammad Usman diye biri ile Facebook’ta mezhep tartışması yaşadığını iddia etti. Bahawalpur otobüs durağında tutuklandığını ve telefonuna el konulduğunu’ belirtti.

Facebook sözcüsü ise konuyla ilgili üyenin böyle bir ceza almasından üzüntü duyduğunu ve hükümet baskılarına karşı üyelerini korumaya devam edeceklerini belirtti. Facebook kullanıcılarının gizlilik endişesi duymamasını istedi. Ülke yetkililerinin doğrudan Facebook üyelerinin bilgilerine erişim yetkilerinin olmadığını ekledi.

Blackberry, Pakistan’a Bir Daha Hizmet Sunmayacak!

Başbakan Navaz Şerif ise Facebook gibi sosyal medya sitelerinin devlet ile işbirliği yapmaması durumunda erişim engeli koyabileceklerini açıkladı.

Mart ayında başbakanın küfür konusuna yasak getirdiği biliniyor. Al Jazeera tarafından verilen bilgilere göre; Pakistan’da küfür sebebiyle 1990’dan beri 68 cinayetin işlendiği kayıtlarda yer alıyor. Bu denli küfür cinayetinin olduğu bir ülkede bu tarz yasakların yerinde olduğu düşünülüyor.

Raza, alınan karara Pakistan Yüksek Mahkemesi ve Yargıtay’a başvurarak itiraz edebilir. Eğer karar kesinleşirse ve idam cezası uygulanırsa tarihte ilk kez bir sosyal medya kullanıcısı burada yaptığı bir paylaşım yüzünden ağır bir ceza almış olacak. BBC de yer alan habere göre, davaya bakan savcı, ‘sosyal medya sebebiyle ilk kez bir idam cezasının verildiğine inandığını’ söyledi.

 

Etiketler: , , ,
Bu içeriğe oy verin : [star_rating themes="flat" id="110688"]
Selcuk Gundogdu
Selcuk Gundogdu

Tüm Haberlerini Gör

NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

BENZER HABERLER

Silikon Vadisi Şimdi Cebinizde!

Hemen ücretsiz indirin

Google Play StoreAppStore