Silikon Vadisi TV

Silikon Vadisi TV

"Silikon Vadisi Teknoloji Merkezi

KURUMSAL MENÜ
BİZİ TAKİP EDİN
Google Görsel Tanıma Özelliğini Hızlandırmak İstiyor

Google Görsel Tanıma Özelliğini Hızlandırmak İstiyor

1 sene önce
Ayşegül Tunçay
0 yorum
52.215 kez görüntülendi

Google geliştiricilere derin öğrenme teknolojilerini yayarak bu gelişmeleri hızlandırmak istiyor ve bunun için bir adım daha attı.

Google duyurduğu mobil yapay zeka teknolojisi MobileNets ile işleri hızlandırmayı hedefliyor. Bulut bazlı yapay zeka artık geçen seneden kalma diyebiliriz çünkü ARM, Facebook ve Apple gibi teknoloji devleri yapay zekayı bulut üzerinde çalıştırmak yerine kullanıcıların telefonlarında çalıştırmayı hedefliyor.

MobileNets ile beraber düşük enerji tüketimi ile görsel tanıma özelliği mümkün olabilecek. Şirket geliştiricilerin bunu uygulamalarında kullanabilmeleri için açık kaynaklı bir uygulama geliştirdi. Bu yapay zeka objeleri, yüzleri detaylı bir şekilde tanıyor. Örneğin bu yazılım ile çalışan uygulamadan bir köpeğin hangi cinsten olduğunu kesin bir şekilde öğrenmek mümkün. Bu teknoloji TensorFlow’un bir parçası. Şirket bu sene düzenlediği I/O geliştirici konferansında TensorFlow’un cep telefonlarında çalışabilecek versiyonu TensorFlow Lite’ı duyurmuştu.

Google

MobileNets’in tek bir versiyonu bulunmuyor. Şirket önceden eğitilmiş 16 farklı model yayınladı. Bunlardan bazıları ünlü binaları, bazıları yüzleri ve bazıları ise köpekleri tanıyor. Modellerin doğru tanımlama oranı %70.7 ile %89.5 arasında değişiyor.

Mozilla Firefox’un Yeni Güncellemesi YayınlandıMozilla Firefox
Etiketler: , , , ,
Bu içeriğe oy verin : [star_rating themes="flat" id="110677"]
Ayşegül Tunçay
Ayşegül Tunçay

Tüm Haberlerini Gör

NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

BENZER HABERLER

Silikon Vadisi Şimdi Cebinizde!

Hemen ücretsiz indirin

Google Play StoreAppStore